Свечаним догађајем у Великој сали Дома омладине Београда, 23. јуна у 16 часова, домаћа научна заједница придружила се светском обележавању почетка рада Опсерваторије Вера Ц. Рубин, чији ће најсавременији телескоп на Земљи у наредној деценији забележити до сада најдетаљнију мапу ноћног неба.
Овом приликом, премијерно су приказане прве, револуционарне фотографије свемира које је телескоп Опсерваторије Рубин снимио током почетних посматрања. Ови први снимци донели су богатство информација и података какво се тренутно не може прикупити ни уз помоћ једног сличног инструмента на Земљи. Њиховим пласирањем у јавност, симболично је отворена нова ера у посматрању свемира.
Догађај су заједнички организовале две најпрестижније астрономске институције у Србији – Математички факултет Универзитета у Београду и Астрономска опсерваторија у Београду, уз подршку Центра за промоцију науке и Дома омладине у Београду.
Посебан значај овог догађаја, коме је присуствовао рекордан број посетилаца, што из стручне, што из опште јавности, огледа се у активном учешћу српских научника са Катедре за астрономију Математичког факултета Универзитета у Београду и Астрономске опсерваторије у Београду, који су, заједно са колегама из целог света, дали драгоцен допринос развоју инструмената, научне методологије и истраживачких приоритета овог изузетног пројекта.
Тим српских научника током последњих 10 година успешно доприноси пројекту, а званичан уговор о сарадњи је потписан у јануару ове године. Њихово знање и посвећеност обезбедили су препознатљиво место српској науци у глобалној мисији која ће допринети разумевању тамне материје и енергије, структуре и еволуције галаксија, као и праћења промена на динамичном небу у реалном времену.
Догађај у Београду обухватио је пренос глобалне премијере фотографија из Чилеа, као и панел дискусију на којој су говорили реномирани домаћи и међународни стручњаци. Истакнута је вредност међународне сарадње, али и значај домаћих институција у стварању и примени нових научних технологија.
Опсерваторија Рубин, названа по чувеној америчкој астрономкињи Вери Рубин, опремљена је телескопом са огледалом пречника 8,4 метра и највећом дигиталном камером икада конструисаном (3.200 мегапиксела), што омогућава до сада незамисливу прецизност у истраживању свемира. Током десетогодишњег програма Legacy Survey of Space and Time (LSST), опсерваторија ће систематски посматрати јужно небо, бележећи промене у свемиру и прикупљајући податке који ће бити од непроцењивог значаја за астрономију и астрофизику.
Овај догађај је за Астрономску опсерваторију у Београду, као и за Катедру за астрономију Математичког факултета Универзитета у Београду, својеврсна потврда релевантности и способности да активно учествују у пројектима највишег ранга, те да доприносе глобалним напорима у разумевању свемира.